ПРИЧИНА БУЛІНГУ – У ВИХОВАННІ НЕТОЛЕРАНТНОСТІ
Булінг – це не просто конфлікт між однолітками, це прояв психологічного чи фізичного насильства, що може «скалічити» людину на все життя та мати непоправні наслідки. Булінґ це тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки, щоб заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини. Образливі прізвиська, глузування, піддражнювання, підніжки, стусани з боку одного або групи осіб щодо іншої людини – це ознаки нездорових стосунків, які можуть призвести до цькування — регулярного, повторюваного день у день знущання.
Булінг (цькування), як 2014 року сформулювали американські Центр контролю і профілактики захворювань (CDC) та Департамент освіти – небажана агресивна поведінка, яка повторюється або може повторитися, і в якій нерівне співвідношення сил агресора та жертви.
За визначенням Центру, є два способи булінгу – прямий (у присутності "цільової групи") та непрямий (наприклад, поширення чуток), а також чотири його типи: фізичний, вербальний, реляційний (наприклад, спроби завдати шкоди репутації чи стосункам), пошкодження майна.
Пам’ятка для батьків «Як припинити третирування
дитини та як допомогти їй»
Передусім необхідно вдома ліквідувати атмосферу, що сприяє перетворенню дитини на «жертву». Ніякої надмірної опіки чи, навпаки, деспотизму, покарань та побиття за провину.
Окрім того, необхідно обов’язково запитати дитину, як справи в училищі, маючі на увазі не лише оцінки, а й відносини з одногрупниками. Обережно ставте запитання, оскільки цькування може бути не лише відкритим, а й прихованим, пасивним, наприклад: не бажання сидіти за однією партою, знаходитись в одній команді, ігнорування тощо. Якщо ви відчули певні негаразди, поговорить з дитиною та її класним керівником.
Якщо булінг уже відбувся, зважте його масштаби. Якщо це проблема між двома дітьми, яка може бути залагоджена власними силами, краще надати дитині можливість самостійно розібратися та відстоювати власні інтереси без допомоги дорослих.
Якщо третирування набуло вже великих розмірів, проаналізуйте разом з дитиною, чи зможе вона сама захистити себе та відновити свій авторитет в групі.
Якщо, ваша дитина дуже скромна та невпевнена в собі – допоможіть їй стати впевненішою та терпимою до цькувань оточуючих. З’ясуйте які гуртки відвідують її одногрупники, чим займаються у позаурочний час. Можливо, вашій дитині теж захочеться відвідувати якусь із цих секцій, у результаті чого вона зможе встановити контакт із деякими одногрупниками. Заохочуйте дитину до активної участі в загальних заходах училища, які зближують дітей та допомагають їм набути впевненості в собі.
У особливо важких випадках, якщо ваша дитина з певних причин стала вигнанцем у групі приверніть увагу класного керівника та психолога до проблеми. У цьому випадку вам буде необхідна допомога фахівців.
Телефони довіри, якими можна скористатися, якщо ви або ваша дитина потерпають від булінгу!!!
-
Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00);
-
Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000;
-
Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500
-
335;
-
Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20;
-
Уповноважений Президента України з прав дитини 044 255 76 75;
-
Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103;
-
Національна поліція України 102.